Pistija, ūdens salāti (Pistia stratiotes)
Dzimtene - Āfrikas tropiskie apgabali.
Viens no interesantākajiem peldošajiem augiem. Tas veido lielas, samtainas, viļņotas, zilgani zaļas krāsas rozetes. Īpašos apstākļos lielākie eksemplārii sasniedz 15 cm augstumu, lapu rozetes diametrs var sasniegt 25 cm, bet parasti akvārijā ar aktīvu augšanas ātrumu tie strauji pavairojas un nesasniedz maksimālo izmēru. Auga sakņu sistēma ir labi attīstīta un var ietiekties ievērojamā dziļumā. Sakņu sazarojumā daudzas mazās zivtiņas un zivju mazuļi atrod sev ideālu patvērumu. Pistija ir plaši izplatīta akvāriju mīļotāju vidū. Pavasarī un vasarā augs attīstās nedaudz ātrāk un sasniedz maksimālo izmēru. Ziemā pistijas aug lēnāk.
Augam nepieciešams tropu akvārijs. Optimālā ūdens temperatūra ir no 24 līdz 30 ° C. Aukstākajos ūdeņos augšana palēninās, auga lielums ievērojami samazinās. Ūdens cietībai nav īpašas nozīmes, bet, ja cietība lielāka par 12 °, augšana nedaudz pasliktinās.
Pistijas sakņu sistēma lieliski attīra ūdeni, savācot duļķainuma daļiņas. Ūdens nomaiņa jāveic 3-4 reizes mēnesī. Augam ir pozitīva ietekme uz ūdens kvalitāti, pistija aktīvi absorbē zivju dzīves atlikumus, kas nozīmē, ka jūsu akvārijs vienmēr būs tīrs, taču neaizmirstiet, ka dzelzs ir arī vēlamais mikroelements šī auga pārtikas ķēdē, tāpēc ir ieteicams vismaz reizēm ūdenim pievienot šķidros dzelzi saturošus mēslošanas līdzekļus.
Galvenā prasība šī auga uzturēšanai ir spilgta gaisma. Pistija dod priekšroku dabiskai un īpaši saules gaismai. Pat pie relatīvi spilgtas gaismas augs nav tik liels kā dabiskos apstākļos. Dienasgaismas ilgumam jābūt vismaz 12 stundas.
Pistijas sakņu sistēma sasniedz 25-30 cm garumu, visbiežāk tā nesasniedz grunti, bet brīvi karājas ūdenī, tāpēc augsne nav svarīga. Straujas augšanas periodā ir lietderīgi piebarot ar mēslojumu, kas satur arī dzelzi.
Labvēlīgos apstākļos pistija strauji vairojas, veidojot meitas sānu dzinumus, kurus pēc 2-3 mazām lapām var atdalīt no mātes auga.
Vāja apgaismojuma gadījumā lielā mērā samazinās auga izmērs, jaunās lapas nepaceļas virs ūdens virsmas. Kad ūdens temperatūra krītas, augs var iet bojā.
|